Ray Diving
Norsko - výlety

 

Oslo - hlavní město Norska

S poznáváním města je dobré začít někde na kopci, odkud je všechno pěkně vidět a lze si snadno udělat představu o tom, co kde leží. Nejlepší místo, ze kterého je možné bezmála půlmilionové Oslo přehlédnout je Holmenkollen. Na tomto téměř čtyři sta metrů vysokém kopci stojí věž skokanského můstku a od něho se do okolních lesů rozbíhají lyžařské tratě. První kroky návštěvníka vedou obvykle na můstek. Velmi pěkné je lyžařské muzeum, kterému vévodí expozice o dobytí jižního pólu Roaldem Amundsenem. Odvážnější vlezou do trenažéru, ve kterém prožijí pocity skokana na lyžích, a všichni bez výjimky se nechají vyvézt výtahem na rozhlednu ve věži skokanského můstku.

Frognerpark - osu tohoto nejznámějšího městského parku tvoří téměř kilometr dlouhá pěší třída, kolem níž jsou seskupeny desítky bronzových a kamenných soch, děl sochaře Gustava

Vigelanda. Všechny sochy jsou nahé. Nejmohutnějším dílem je Monolit, sedmnáctimetrový žulový sloup, tvořený 121 vzájemně propletenými těly. Kolem je rozestavěno 36 skupin v neroztodivnějších pozicích znázorňujících jednotlivé fáze lidského života.

Centrum - bezpečné, klidné. Přímo u vody se rozkládá velké náměstí. Jeho jižní okraj lemují stěžně jachet, na opačné straně stojí dvouvěžatá městská radnice. Od radnice už je vidět pevnost Akershus.
Karl Johans Gate (český Václavák) - kromě řady administrativních budov se na něm nachází také univerzita a národní divadlo. Závěr hlavní třídy tvoří park a uprostřed něho stojí zámek Slottet, sídlo norského krále.

 

Celodenní výlet do městečka Ålesund

Městečko Ålesund trochu připomíná Benátky, protože zde najdete mnoho vodních kanálů, které můžete překonat buď po mostě nebo lodí. V blízkosti městečka se nachází mořské akvárium, které patří k největším v Evropě. Jeho návštěva je velkým zážitkem pro potápěče i nepotápěče.
Každý den ve 13 hodin probíhá ve velkém akváriu krmení ryb. Potápěč s krmením se zanoří mezi tresky, platýze, catfishe a další ryby a rozdává jim potravu. V okamžiku ho obklopí velké hejno ryb, takže je rozpoznatelný pouze podle bublin. Pak si můžete projít celý areál akvária, ve kterém jsou další nádrže s různými živočichy - želvy, humři, rejnoci, žraloci,... Nově otevřená je zde výstava hlubinných tvorů. A při odchodu nezapomeňte navštívit obchod se suvenýry :-). 

Centrum polárního kruhu

Vzhledem k tomu, že překročení polárního kruhu je jakousi "povinností" každého cestovatele mířícího na sever, doporučujeme tento dvoudenní výlet s možností přespání v asi 80km vzdáleném městě Mo I Raně (Přírodovědné muzeum zaměřené na flóru a faunu Nordlandu aj.).
Samotné Centrum polárního kruhu - Polarsirkelsenteret je kamenná budova umístěná uprostřed málo osídlené krajiny. Uvnitř najdete muzeum norských rybářů a eskymáků, restauraci, poštu a obchod se suvenýry, v němž je možné získat potvrzení o překročení polárního kruhu. Venku před budovou stojí žulový památník připomínající jugoslávské a ruské válečné zajatce, kteří byli nuceni těžce pracovat ve velmi nepříznivých podmínkách na stavbě arktické dálnice - první komunikace, která spojila Narvik s jižními končinami a byla předchůdcem dnešní magistrály E6. Oblíbit si nádhernou norskou přírodu jde velice lehce a proto si mnoho cestovatelů postaví na polárním kruhu svoji malou kamennou

pyramidu, aby se, jak praví tradice, brzy do Norska zase vrátili.
A pokud Vám ještě během výletu zůstala chvíle času a máte rádi tajemství podzemních prostor, doporučejeme navštívit jeskyně Gronligrotten, která je nejznámější přístupnou norskou vápencovou jeskyní s labyrintem podzemních chodeb, řek a vodopádů, vznikajicí v době poslední doby ledové před 50000-100000 lety. Město Mo I Rana je také ideálním výchozím bodem pro výlety na druhý největší norský ledovec Svartisen.

 

Aquapark v Kristiansundu

Jedna ze sportovních aktivit, kterou můžete provozovat v případě nepřízně počasí, je návštěva aquaparku. V nedalekém městečku Kristiansund je možné navštívit aquapark s několika bazény a atrakcemi. Také je zde možnost využít suché i parní sauny (v ceně vstupného).
Sportovní areál se jmenuje Atlanterhavsbadet a je vzdálen od trajektu (kterým musíte do Kristiansundu jet) cca 15 min chůzí popř. 3 min. vozem.

Otevřeno:
po: 12 - 21 h.
út - pá: 10 - 21 h.
so: 10 - 18 h.
ne: 10 - 20 h.

Cena: 85 NOK/dospělý na den.

 

Trollstigen - žebřík Trollů

120 km od potápěčského centra v Romsdalských horách, na jih od přístavního městečka Andalnes, stoupá k nebi vyhlášená horská silnice Trollstigen - žebřík Trollů.
Z téměř nulové výšky nedalekého Isfjordu vede přes sedlo do výšky 850 m, aby na druhé straně opět sjela k moři.
Při tomto výletě spatříte dva vodopády vysoké okolo 200 metrů. Na vyhlídce kam dojedete autem, na kole, či pěšky je možnost občerstvení, WC a zakoupení suvenýrů.
Z města Andalsnes se vydáte po silnici 136 směr Dombas a přibližně po 10 km odbočíte směrem na Trollí stezku.

 

Trollkirka – „kostel Trollů“

Pojedete-li směrem na Molde po silnici č. 64, dojedete po cca 45 min. (45 km) k značenému parkovišti, odkud se vydáte k mystické jeskyni.
Sled tří mramorových slují spojují podzemní prameny a v jedné je nádherný čtrnáctimetrový vodopád. Ke vchodu vede strmá stezka (2,5 km; na celý výlet počítejte se dvěma až třemi hodinami) od značeného parkoviště. Abyste mohli jeskyně prozkoumat pořádně, budete potřebovat baterku a pevné boty.

 

Skanzen Skaret

V blízkosti potápěčského centra se nachází skanzen, který je velice vhodný pro navštívení s dětmi. V areálu skanzenu je dětské hřiště, restaurace, možnost ubytování v klasických Norských chatičkách, prodejní galerie výrobků z čistě přírodních materiálů (mýdla, oblečení, šperky, atd…). Však nejzajímavější je prodejní výstava ručně vyráběných svíček všech vůní a barev.

 

Mardalsfossen - dobře utajený vodopád

Vysoko v horách Romsdalfu, v divoké krajině ledovců a skalnatých štítů, stranou veškerého ruchu, nepřístupný a téměř neznámý, vrhá do hlubiny svoje masy vody dvoustupňový, šest set metrů vysoký vodopád Mardalfossen. Vodopád, nacházející se uprostřed hor, byl po dlouhou dobu obtížně dosažitelný. Teprve nedávno vybudovaná silnice umožňuje dostat se blíže, i když pod vodopád je to ještě pár kilometrů pěšky.

 

Rybaření

 

Výlet lodí podél fjordu s výstupem na maják

© 2007 - 2012 Ray Diving. All rights reserved. Created by Jakub Kolátek.