Ray Diving
O Norsku

Vlajka

Norsko je země ve Skandinávii. Má zhruba 4,5 mil. obyvatel. Hlavním městem je Oslo. Formou vlády je konstituční monarchie. Sousedí se Švédskem na většině jihovýchodní hranice, Finskem a Ruskem na severovýchodě.

Přírodní poměry

Norsko se rozkládá v severní Evropě na západní straně Skandinávského poloostrova a na mnoha ostrůvcích v Severním moři, Norském moři, Barentsově moři a Severním ledovém oceánu. Pevninskými ostrovy jsou Lofoty a severněji ležící Vesteraly. K Norsku také patří ostrov Jan Mayen 70°57´ s.š., 08°42´ z.d., Špicberky (Svalbard) 78°34´ s.š., 18°00´ v.d. a Medvědí ostrov 74°26´ s.š., 19°00´ v.d. a Bouvetův ostrov.

Pevninská část

Znak

Kontinentální část Norska leží mezi 58° s.š. (Lindesneský maják 57°59´ s.š., 07°03´ v.d.) a sahá až k nejsevernějšímu výběžku pevninské Evropy na Nordkinnu 71°08´ s.š., 27°40´ v.d.. Místa jsou od sebe vzdálená 1700 km. Reliéf Norska byl modelován mnoha ledovci, na západním pobřeží jsou četné fjordy, které vznikly zatopením ledovcových údolí. Pobřeží je členité, příkré a fjordové s mnoha drobnými ostrovy a zálivy. K jihovýchodu je pobřeží méně členité a pozvolné, ale přemodelování ledovci je také patrné. Celým Norskem se od jihu táhne Skandinávské pohoří s recentním zaledněním. Nejvyšší horou je Galdh?piggen s 2469 metry nad mořem. Ve Skandinávském pohoří se nachází největší evropský ledovec Jostedalsbreen. Podnebí Norska je ovlivněno oceánem, zejména systémem Golfského proudu. Nejvýrazněji se projevuje větev Norského proudu. Jižní oblasti Norska jsou řazeny k mírně teplému, vlhkému podnebí západních pobřeží, v Köppenově klasifikaci podnebí označované Cfb. Nejvíce srážek spadne na podzim. Severně od Ålesundu až k 70° s.š. se táhne podnebný pás, který odpovídá mírně teplému podnebí západních podnebí s chladným létem Cfc. Na východ od Skandinávského pohoří se táhne pás mírně studeného kontinentálního podnebí s chladným létem Dfc. Oblast jižního Skandinávského pohoří je pod vlivem horského podnebí H. Za polárním kruhem panuje podnebí tundry ET.
zdroj: Wikipedia
© 2007 - 2012 Ray Diving. All rights reserved. Created by Jakub Kolátek.