Ray Diving
Norsko - jedna ze tří skandinávských zemí, nabízí jedinečnou podívanou - pozorování kosatek ve volné přírodě.
Tuto zemi už jsem v minulosti navštívil několikrát, abych na vlastní oči viděl co nabízí nejen pod vodní hladinou. Díky velikosti Norského moře, které vlivem teplého Golfského proudu nikdy nezamrzá, můžeme pozorovat rozdílný podmořský život.
Při získávání informací o potápění nám velice často místní lidé a nejen potápěči, doporučovali nahlédnout pod vodní hladinu v oblasti Středního Norska - Averoy.
Střední část Norska nabízí bohatší lokality na hojnost ryb, krabů, humrů, typických podmořských chaluh apod. Tato oblast je také velice vhodná pro většinu potápěčů z důvodu jednoduchých ponorů a relativně teplé vody. Své místo si zde najde každý milovník potápění.
Tentokrát jsem se rozhodl splnit si dávný sen a vydal jsem se na sever Norska do oblasti souostroví Norských Lofot pozorovat největšího dravce naší planety - Kosatku dravou. Tato oblast nabízí jedinečnou podívanou. Každým rokem od poloviny října do konce ledna je možnost pozorovat hejna kosatek při jejich rituálu - lovu sleďů.
V tomto období dochází k ochlazení Norského moře, teplota vody klesá pod 8 stupňů Celsia, což v této zemi, jejíž pobřeží je omýváno teplým Golfským proudem je právě zimní období od října do května. Díky tomuto ochlazení se vytvoří dobré podmínky pro tření sleďů, kteří jsou velice žádanou, ale především snadnou kořistí pro kosatky, pro obrovská hejna racků, tresek a pro rybáře, kteří loví sledě do sítí.
Sledi připlují ve velikých hejnech, aby se ukryli ve fjordech před velikými bouřemi v Severním oceánu a rozmnožili se zde. Měl jsem možnost nahlédnou, jak kosatky promyšleně a organizovaně loví a požírají sledě, aby získali co největší zásobu energie pro zimní období. Potkat kosatku v jinou roční dobu v Norském moři je náhoda, ale při troše štěstí…
Jsou pouze dvě místa na světě, kde bezpečně můžete pozorovat kosatky ve volné přírodě z vody, v severní Kanadě a v Norsku. Tam kde jsme pozorovali kosatky my, není místními zákony zakázáno se ponořit pod vodní hladinu a sledovat lov sleďů kosatkou na vlastní oči. Do oblasti Norského moře pravidelně připlouvá až 1 700 kosatek.
© 2007 - 2012 Ray Diving. All rights reserved. Created by Jakub Kolátek.