Ray Diving
pinterest
LinkedIn
YouTube
g+
Twitter
facebook
Sledujte nás...
Mexiko Mexiko

 

Tulum

Tulum se nachází 60 km od Playa de Carmen. Pro svou polohu mayských památek na březích karibského je považována za jedno z nejhezčích míst na území Rivieri Mayi...

Městu Tulum patří zona známá jako Tankah-Tulum, ve které najdeme místa jako je Tankah, Tulum a Xel-Ha.
Jméno Tulum toto území dostalo až po španělské kolonizaci, dříve neslo jméno Zamá, což v mayském jazyce znamená východ slunce, právě pro krásný pohled vycházejícího slunce nad karibským mořem.
Většina památek pochází z let 1200 – 1500 n. l., ale také tu najdeme památky mnohem starší. Hlavními stavbami je Hrad, věnovaný bohu Kukulcánu a Chrám bohů.
Tulum je pro své památky a krásné prostředí vyhledávaným místem.


Xel-Ha

Mexiko - Cenoty

Při jméně Xel-Ha si vybavte jednu z archeologických zón Mexika. Nachází se 10 km severně od Tulumu a 58 km od Playa del Carmen...

Při jméně Xel-Ha si vybavte jednu z archeologických zon Mexika.
Nachází se 10 km severně od Tulumu a 58 km od Playa del Carmen.
Výraz Xel-Ha je kombinací mayskeho spojení, které znamená „vstup do vody“, které popisuje geografickou polohu tohoto místa.
První zmínky pochází z roku 1527, kdy si Španělé toto místo pojmenovali jako Salamanca de Xalá. Město Xel – Há se pravděpodobně rozvíjelo v letech 100 – 600 n.l., kdy bylo využíváno jako přístav a hrálo velkou roli v mayskych plavbách po pobřeží karibského moře. Z roku 1200 n. l. se datuje stavba hradby, která chránila celý sektor.
Na tomto území najdeme mnoho památek spojených s náboženstvím, také 540 m dlouhou mayskou cestu. Jedna z legend říká, že toto místo bylo vytvořeno mayskými bohy.

Xcaret

Mexiko - Cenoty

Toto krásné území, které v překladu znamená „malá zátoka“, se nachází cca 5 km od Playa del Carmen...

Dříve bylo centrem obchodu, neslo jméno P´ole (v překladu zboží).
Dnes je tento park nejnavštěvovanějším místem oblasti Riviera Maya, turisty lákají nejen památky, ale také jeho „ekopark“ věnovaný mayské a mexické kultuře.
Nejstařší památky pochází z období 250 – 600 n. l., většina staveb je ale z pozdější doby a to z období 1200 – 1500 n. l. až do příjezdu Španělů.
V objektu můžeme vidět katolický kostel, díky kterému byla ovlivněna a radikálně se změnila náboženská historie amerického kontinentu.

Cobá

Mexiko - Cenoty

Archeologická ložiska patřící starobylému městu Cobá se nachází zhruba 47 km od Tulumu.

Na území 70 km čtverečních najdeme šest a půl tisíce staveb hlavně z dob 100 – 250 n.l. a 900 – 1200 n.l. Jméno Cobá v mayském jazyce znamená „neklidná voda“, bezpochyby se mayští předchůdci inspirovali okolními pěti jezery, které hrály důležitou roli této zony v oblasti zemědělství.
V letech 600 – 900 n.l. se Cobá stalo nejdůležitějším místem mayské civilizace. Roku 1550 s příchodem Španělů se středem mayské říše stal Chicen Itzá a Tulum.
V Cobá se nachází 45 mayských cest, které spojují město s okolními místy jako Yaxun (100km) a Ixil (19 km).
Mezi nejznámější památky patří kostel s mnoha postavami a symboly, také tu najdeme typické mayské hřiště, nejvyšší pyramidu Yucatánu zvanou Nohoch Mul, z jejíhož vrcholu můžeme vidět ostatní památky této oblasti.

Chicen Itzá

Mexiko - Cenoty

Chicen Itzá je jedním z nejznámějších míst na Yucantanském poloostrově.

Jeho dominantou je devítistupňová pyramida nazývaná Kukulkánova, která stojí na základech jiné mnohem starší stavby. Další stavbou této zony je chrám bojovniků s tisíci sloupy, chrám masek, mayska observatoř, kde se rozvíjela matematika, astronomie a zaznamenávaly se zde důležité události. Je zde také jedno z největších hřišť, které mělo pro mayské obyvatele velký význam. Hra připomíná dnešní košíkovou, avšak hráči se nesměli míče dotýkat rukama.Tým, který prohrál, byl obětován bohům. Obětávalo se do jedné určité studně, nazývané „canote“.

© 2007 - 2014 Ray Diving. All rights reserved. Created by Jakub Kolátek - www.kolatek.cz.