Ray Diving

Nalezení sochy anděla pod Karlovým mostem

STARÉ MĚSTO - Něco jako malý zázrak se odehrál ve čtvrtek 29.1. 2004 pod Karlovým mostem. Potápěči, ve skupině s Karlem Zámečníkem, kteří tu zkoumají mostní pilíře, našli ve Vltavě torzo zřejmě barokní sochy. Ihned se vynořila domněnka, že se jedná o anděla ze sochy svatého Václava, která spadla do Vltavy při povodni v roce 1784. To by potom byl unikátní nález. Velká voda tehdy strhla zhlaví pátého, šestého a osmého pilíře. Na něm, přímo proti Janu Nepomuckému, kdysi stálo sousoší svatého Václava s anděly. Po opravě mostu se Václav nevrátil zpět. Skončil v lapidáriu a jeho místo zaujala svatá Ludmila.


Správa komunikací s akcí neotálela. Po mediálním zájmu o nález měla obavy, aby sochu někdo neukradl.
Potápěči se v pátek 30.1. 2004 dopoledne znovu ponořili na místo, kde předcházející den při opravě a průzkumu mostních pilířů nalezli torzo barokní sochy. Desítky lidí sledovaly na pražském Karlově mostě neobvyklou záchrannou akci. Potápěči nejprve kamenný trup podvázali, aby ho jeřáb mohl vyzvednout. Ten začal s vyzvedáváním. Nad hladinou se objevilo torzo bez hlavy, rukou a nohou. Nákladní dodávka potom rychle převezla sochu do Lapidária Národního muzea. Památkáři se obávali, aby pískovec nasáklý vodou na vzduchu nezmrzl.


Nález vzbudil senzaci. Našel se totiž pod sochou sv. Ludmily. "Na tomto místě stála od sklonku 17. století socha svatého Václava. Ta se však při povodni roku 1784 zřítila do vody. Dnes je umístěna v Lapidáriu jako dílo Ottavia Mosta, italského sochaře z Padovy. Socha svaté Ludmily byla na most přenesena z hradní rampy," píše v knize Po Karlově mostě historik umění František Dvořák.
Jenže co vlastně potápěči našli, o tom se po objevu dlouho dohadovalo. "Při povodni 1784 spadla část mostu a s ní sousoší svatého Václava a dva andělé,"sdělil radní Radovan Šteiner. Sochy posléze Pražané z bahna řeky vyzvedli . "Socha sv. Václava a dva andělé jsou v Lapidáriu na Výstavišti. Záhada je, že jsou dva, nicméně jeden vypadá trochu jinak. Je velmi pravděpodobné, že nalezený anděl je součástí poškozeného sousoší. Odkud je ale anděl třetí?" zamýšlí se nad dalším otazníkem Šteiner. "Nabízí se tato odpověď.

V Lapidáriu není uchován původní anděl, ale kopie nebo nějakým způsobem dodělaná poškozená plastika. A originál ležel 220 let na dně Vltavy! A nebo se jedná o úplně jinou sochu z jiného sousoší na Karlově mostě?
Ukazuje se, že pobyt ve vodě je pro sochu daleko příznivější než pobyt na znečištěném vzduchu," řekl ČTK po prvním prozkoumání sochy archeolog památkového ústavu Zdeněk Dragoun. Nálezu sochy při rekonstrukci ledolamů a pilířů pomohl nízký průtok vody, díky mrazu i její čistota a také pročištění koryta povodněmi v roce 2002.

© 2007 - 2012 Ray Diving. All rights reserved. Created by Jakub Kolátek.