Ray Diving
Video


SÚDÁN - 2011
kamera, režie a střih: Karel Zámečník
Pokud Vám video nejde přehrát, stáhněte si jej do počítače a přehrajte ve svém přehrávači:
video ve formátu avi (320x240, 116,3MB)
video ve formátu wmv (320x240, 114,7MB)
video ve formátu mp4 (320x240, 117,8MB)
Súdán 2011
RAY DIVING se svými věrnými potápěči v druhé polovině května navštívil Rudé moře na Súdánském pobřeží. Před odletem na tuto vytouženou potápěčskou lokalitu jsme byli plní rozpaků, ti, kteří navštívili Súdánské moře před námi, nám vyprávěli o rozdílných pocitech z tohoto potápění. Někteří byli nadšení a druzí říkali drahý Egypt…
Naše cesta do Súdánu byla (stejně jako pro ostatní) mnohem delší než ze sousedního Egypta, ale nepřítomnost turistů v Egyptské Káhiře nám umožnila klidnou prohlídku pyramid bez přítomnosti davů ostatních turistů. V podstatě jsme měli pyramidy sami pro sebe, místní revoluce je někdy přínosem i pro turisty :-).
Druhý den jsme se konečně dostali na safari loď „ANDROMEDA“ , která okamžitě umocnila náš zážitek z tohoto safari. Její velikost a kvalita servisu včetně potápěčských průvodců a posádky byla skvělá. Od prvního dne, kdy jsme skočili do vody, jsme věděli, že budeme patřit do skupiny potápěčů, kteří budou tuto lokalitu jen chválit. Takový malý kousek od Egypta a takový rozdíl pod vodou! Dovedu si nyní představit, že Egypt musel vypadat stejně před 20ti lety, než masový cestovní a potápěčský ruch tak moc ubral této lokalitě na jeho kráse. Přítomnost velkého množství ryb, žraloků, neponičených korálových zahrad a čistota vody nám ještě více umožnila si uvědomit, co se s moři děje při masovém potápění.
Obzvláště pro mě bylo fascinující se potopit na lokalitě Sháab Rumi, kde průkopník potápění Jacques - Yves Cousteau prováděl svůj velkolepý výzkum, zda lidé mohou žít pod vodou za vyššího tlaku, než je ten atmosférický. Svou základnu nazval Precontinent II a její některé zbylé části jsme navštívili i my. Pro účastníky této plavby bylo natočeno krátké vzpomínkové video, které vám napoví, jaké Rudé moře umí ještě být… Pro velký úspěch tohoto safari bychom tuto cestu v příštím roce v dubnu znovu rádi zopakovali a budeme volit jižní trasu. Ti z vás, kteří o potápění v Súdánských vodách uvažují, se máte na co těšit… :-))
© 2007 - 2012 Ray Diving. All rights reserved. Created by Jakub Kolátek.